Masovna silovanja u Kongu
Glavni tajnik Ujedinjenih naroda Ban Ki-moon poslao je u utorak visokog dužnosnika u Demokratsku Republiku Kongo, gdje su na istoku pobunjenici silovali velik broj žena, o čemu su UN-ove mirovne snage čule tek više od tjedan dana poslije. Pobunjenici iz milicije Mai Mai i ruandske Hutu milicije FDLR koji su od 30. srpnja do 3. kolovoza zauzeli grad Luvungi u pokrajini Sjeverni Kivu silovali su i napali najmanje 154 civila, po UN-ovim podatcima. Napad je težak udarac za Ujedinjene narode koji u Kongu imaju najveće mirovne snage.
Pravo na vodu postalo temeljno ljudsko pravo
Opća skupština Ujedinjenih naroda je u rezoluciji od srijede objavila globalno pravo na vodu i sustav kanalizacije, ali se 40 zemalja suzdržalo rekavši da takvo pravo još nije postojalo u međunarodnom pravu. Oko 884 milijuna ljudi nema pristup zdravoj pitkoj vodi, više od 2,6 milijardi nema osnovni kanalizacijski sustav a oko 1,5 milijun djece mlađe od pet godina svake godine umire od bolesti uzrokovanih neodgovarajućim sustavom opskrbe vodom ili kanalizacije, rekli su zagovaratelji rezolucije.
Ujedinjeni narodi osnivaju jedinstveno tijelo za žene i ravnopravnost spolova
Zahvaljujući višegodišnjem trudu i lobiranju organizacija za ženska ljudska prava Opća skupština Ujedinjenih naroda u petak je izglasala osnivanje novog tijela koje će nastojati popraviti položaj žena i djevojčica u svijetu. Novo tijelo pod nazivom UN Žene (UN Women) ujediniti će četiri postojeća tijela UN-a za žene, povećati operativni kapacitet na državnoj razini te će povećana sredstva za rad na napretku i osnaživanju žena. UN trenutno posjeduje četiri različita tijela koja se bave problemima žena.
Forum za upravljanje Internetom i ženska prava
Razvoj Interneta, koji neprestano pomiče granice kontrole, doveo je do potrebe da se pažnja usmjeri na pitanje "upravljanja Internetom", što je i UN prepoznao vrlo važnim, te organizirao 2006. Prvi Forum za upravljanje Internetom (Internet Governance Forum), kako bi se odredile uloge, pravila, norme i principi smjera razvoja kakvog bi Internet trebao imati.
Zimbabwe izviždan zbog provođenja "seksualnoga terora"
Prevela Ivana Turudić Vladajuća stranka u Zimbabweu optužena je za "raširenu i sustavnu kampanju silovanja i seksualnog terora" usmjerenoga ka (...)
Svjetska bitka za žene
Iako je već dvije godine predsjednica UN-ova Odbora za Konvenciju o ukidanju svih oblika diskriminacije žena (CEDAW), Dubravka Šimonović tek sporadično istupa u medijima. U Odbor je izabrana tajnim glasovanjem predstavnika svih 185 država koje su prihvatile Konvenciju, izglasanu 1979. u Ujedinjenim narodima, te potom od samog Odbora konsenzusom za njegovu predsjednicu na dvije godine.
Isprika steriliziranim Romkinjama - red je na Slovačkoj
Prevela Dajana Barišić Češka vlada izdala je krajem studenog javno priopćenje kojim izražavaju žaljenje zbog toga što su Romkinje u prošlosti sterilizirane (...)
Muškarci protiv nasilja nad ženama
Tijekom obilježavanja desete godišnjice Međunarodnog dana za uklanjanje nasilja nad ženama, glavni tajnik UN-a Ban Ki-moon pokrenuo je mrežu muških vođa za bitku protiv nasilja nad ženama i djevojčicama. Sedamdeset posto žena doživjelo je neku vrstu fizičkog ili spolnog nasilja od muškaraca, većinom muževa, intimnih partnera ili rođaka.
Žene i zapošljavanje u ruralnim područjima
Odjel za Ekonomski i socijalni razvoj UN-ove Organizacije za hranu i poljoprivredu izradio je stajalište o problematici zapošljavanja žena u ruralnim područjima. Glavna teza je da ulaganje u razvoj žena u ruralnim područjima je stoga ne samo moralni imperativ, već ujedno može biti i obećavajuća strategija za učinkovitu borbu protiv siromaštva i gladi. Libela donosi pregled stajališta.
Tridesetogodišnjica CEDAW-a
Ove godine obilježava se 30 godina od usvajanja UN-ove Konvencije o uklanjanju svih oblika diskriminacije žena. Konvenciju je usvojila Opća skupština UN-a 18. prosinca 1979. godine. U 2009. godini također se obilježava i desetogodišnjica usvajanja Fakultativnog protokola Konvencije. U sklopu obilježavanja tridesetogodišnjice pokrenuta je web stranica Cedaw30.
- abortus
- aktivizam
- antifašizam
- beograd
- bih
- bosna i hercegovina
- brak
- centar za mirovne studije
- centar za ženske studije
- cesi
- civilno društvo
- cms
- crkva
- demokracija
- diskriminacija
- djeca
- eu
- europa
- europska unija
- feminizam
- film
- francuska
- homofobija
- hrvatska
- indija
- istraživanje
- izbjeglice
- izbori
- izložba
- kampanja
- kapitalizam
- književnost
- kultura
- lgbt
- lgbt aktivizam
- lgbt prava
- lgbtiq
- ljudska prava
- lokalni izbori
- mediji
- mizoginija
- mladi
- muškarci
- nasilje
- nasilje nad ženama
- nasilje prema ženama
- nezaposlenost
- novinarstvo
- obitelj
- obrazovanje
- patrijarhat
- pobačaj
- policija
- politika
- povorka ponosa
- pravo na izbor
- pravo na pobačaj
- preko plota
- prosvjed
- prosvjedi
- prozor u svijet
- rad
- radnice
- radnička prava
- rat
- ravnopravnost
- ravnopravnost spolova
- referendum
- regija
- reproduktivna prava
- rijeka
- rod
- rodna ravnopravnost
- rusija
- sad
- sarajevo
- sdp
- seksizam
- seksualno nasilje
- seksualnost
- silovanje
- sindikati
- siromaštvo
- split
- srbija
- stereotipi
- svijet
- svijet rada
- tržište rada
- turska
- u ime obitelji
- umjetnost
- un
- vlada
- zagreb
- zagreb pride
- zakon
- zdravlje
- žene
- ženska prava