U Rojavi oformljena prva queer vojna jedinica
Prema službenoj izjavi IRPGF-a (International Revolutionary People's Guerilla Forces) 25. srpnja, u Rojavi je oformljena prva LGBT*QI+ jedinica pod nazivom (...)
Mukhtiar Mai, borkinja za ženska prava u Pakistanu sudjelovala na tjednu mode
Mukhtar Mai , žena koje je preživjela grupno silovanje i javno poniženje prije 14 godina, sudjelovala je u modnom tjednu u Pakistanu, s ciljem da pokaže snagu i (...)
Prijete joj vješala jer je ubila muža koji ju je zlostavljao
Aktivisti i aktivistkinje za ljudska prava u utorak su upozorili da 22-godišnjoj Iranki Zeinab Sekaanvand prijeti vješanje zbog ubojstva supruga koji ju je (...)
Erdogan održao gigantski skup podrške u Istanbulu
Više od milijun ljudi u nedjelju se skupilo na gigantskom skupu "za demokraciju" turskog predsjednika Tayyipa Erdogana i stranke p ravde i razvoja (AKP) u (...)
Erdogan se vadi da građani/ke Turske žele uvođenje smrtne kazne
"Turci žele povratak smrtne kazne i oni koji vode zemlju moraju ih slušati", izjavio je u ponedjeljak turski predsjednik Tayyip Erdogan , unatoč tome što su (...)
Izvješće o stanju ljudskih prava u svijetu i politika EU
Sjedeći tjedan na plenarnoj sjednici Europskog parlamenta u Strasbourgu raspravljat će se o izvješću Eduarda Kukana o stanju ljudskih prava u svijetu i politici (...)
Počelo suđenje za silovanje i ubojstvo u New Delhiju
Započelo je suđenje petorici muškaraca koji su napali i brutalno silovali mladu studenticu Jyoti Singh Pandey prošlog mjeseca u New Delhiju , a koja je kasnije (...)
Europa jedini kontinent bez smrtne kazne, prednjače Azija i Bliski istok
Svjetski dan borbe protiv smrtne kazne obilježen je po osmi put 10. listopada, dok je u zemljama članicama Europske unije ovaj dan obilježen kao Europski dan borbe protiv smrtne kazne. UN je još 1966. preporučio ukidanje smrtne kazne, a godine koje su uslijedile obilježene su jačanjem međunarodnog pokreta koji se bori protiv ovakvog kažnjavanja ljudi, pa se sve više zemalja odlučuje ne ukidanje smrtne kazne.U deklaraciji o ljudskim pravima Ujedinjenih naroda svim državama članicama izričito je savjetovano da ukinu smrtnu kaznu, ili da ona ostane na snazi za iznimno teške zločine.
Iranskoj blogerici prijeti smrtna kazna
U subotu bi konačno trebalo da počne suđenje Šivi Nazar Ahari koja se već mesecima nalazi u teheranskom zatvoru zbog svojih aktivnosti u zaštiti ljudskih prava. U najgorem slučaju, Šiva će možda biti osuđena na smrt. Aharijeva je optužena da je zajedno sa svojom organizacijom, Komitetom izveštača o ljudskim pravima, sarađivala sa marksističkom grupom koja se zalaže za svrgavanje Islamske republike. Kao urednica sajta ove organizacije izveštavala je o kršenjima ljudskih prava u Iranu i posebno se zalagala za prava zatvorenika, izbeglica i žena i dece.
Italija protjerala Nigerijku osuđenu na smrt
Faith Aiworo ima 23 godine. Napustila je Nigeriju prije pet godina bježeći od smrtne presude, jer je ubila poslodavca koji ju je u više navrata napastovao i pokušao silovati. Izašla je na slobodu, jer je netko platio jamčevinu i tada je pobjegla. Stigla je u Italiju, ali tamo su je opet dočekali teški problemi. Odvedena je u pritvor za strance ilegalce i ekspresno vraćena avionom u Lagos (Nigerija). Mnoge organizacije dižu glas za spas Faith Aiworo, ali se talijanska vlast na sve oglušuje.
- abortus
- aktivizam
- antifašizam
- beograd
- bih
- bosna i hercegovina
- brak
- centar za mirovne studije
- centar za ženske studije
- cesi
- civilno društvo
- cms
- crkva
- demokracija
- diskriminacija
- djeca
- eu
- europa
- europska unija
- feminizam
- film
- francuska
- homofobija
- hrvatska
- indija
- istraživanje
- izbjeglice
- izbori
- izložba
- kampanja
- kapitalizam
- književnost
- kultura
- lgbt
- lgbt aktivizam
- lgbt prava
- lgbtiq
- ljudska prava
- lokalni izbori
- mediji
- mizoginija
- mladi
- muškarci
- nasilje
- nasilje nad ženama
- nasilje prema ženama
- nezaposlenost
- novinarstvo
- obitelj
- obrazovanje
- patrijarhat
- pobačaj
- policija
- politika
- povorka ponosa
- pravo na izbor
- pravo na pobačaj
- preko plota
- prosvjed
- prosvjedi
- prozor u svijet
- rad
- radnice
- radnička prava
- rat
- ravnopravnost
- ravnopravnost spolova
- referendum
- regija
- reproduktivna prava
- rijeka
- rod
- rodna ravnopravnost
- rusija
- sad
- sarajevo
- sdp
- seksizam
- seksualno nasilje
- seksualnost
- silovanje
- sindikati
- siromaštvo
- split
- srbija
- stereotipi
- svijet
- svijet rada
- tržište rada
- turska
- u ime obitelji
- umjetnost
- un
- vlada
- zagreb
- zagreb pride
- zakon
- zdravlje
- žene
- ženska prava